Soğuk Çekme Üretim

Sıcak haddelenmiş malzemenin ölçü tolerans hassasiyetini, yüzey kalitesini ve mekanik özelliklerini iyileştirmek amacı ile uygulanan işlemdir. Genellikle, üretim verimliliği açısından ince ölçüler kangal hammaddesinden soğuk çekilirken diğer daha büyük ölçüler sıcak haddelenmiş çubuk hammaddesi kullanılarak soğuk çekilir.

Kullanılan hammaddeye bağlı olarak kangal veya sıcak haddelenmiş çubuk önce kumlanarak üzerlerindeki tufal tabaka temizlenir. Daha sonra kumlanmış malzeme ortam sıcaklığında soğuk hadde kalıplardan geçerek istenilen ölçüde soğuk olarak çekilir. Gerekli olması halinde soğuk çekme işlemi öncesi hammaddeye gerilim giderme ve yumuşatma tavı ısıl işlemlerini uygulayabiliyoruz.

  1. SICAK HADDE ÇUBUK / KANGAL
  2. DOĞRULTMA
  3. KUMLAMA
  4. SOĞUK ÇEKME
  5. KESİM
  6. DOĞRULTMA
  7. PASA KARŞI KORUYUCU YAĞ
  8. VCI JUT KAĞIDI PAKETLEMESİ

Soğuk çekme üretim tesisimizde yuvarlak, kare, lama ve altıköşe kesitinde vasıflı çelik uzun mamulleri hem mm hem de inç ölçüsünde üretebiliyoruz. Haddehanemizdeki tufal giderme ünitesi sayesinde soğuk çekme malzemelerde kaliteli yüzeyi elde edebiliyoruz. Ayrıca piyasada zor bulunan standart dışı ölçüleri de ayarlı soğuk hadde kalıplarımız sayesinde üretme imkanımız mevcuttur.

Soğuk Çekme Üretim Ölçü Aralığı
Kesit Ölçü (mm) Standart

Kalite standartı olarak EN, DIN, SAE, BS ya da müşteri talebine bağlı olarak üretim yapabiliyoruz.

Yuvarlak 5 - 85 EN 10278 h9-h11
Kare 6x6-80x80 EN 10278 h11
Lama 20x5-150x30 EN 10278 h11
Altıköşe 10-70 EN 10278 h11

Yüzeydeki tufal tabakasının temizlenmesi için çeşitli çaplardaki çelik bilyaların püskürtülerek yapılan temizleme işlemidir. Soğuk çekme üretiminde yüzey kalitesine etki eden önemi bir prosestir.

Kumlama

Kumlanmış malzemenin istenilen ölçüye göre özel hazırlanmış soğuk hadde kalıplardan geçirilerek kesitin küçülmesi ve buna bağlı olarak boyun uzaması işlemidir. Kangaldan soğuk çekme hatları, hammaddesi kangal olan, kumlama, ön doğrultma, soğuk çekme ve doğrultma işlemleri kontinü olarak yapılır.

Kangaldan Soğuk Çekme

Kumlanmış malzemenin istenilen ölçüye göre özel hazırlanmış soğuk hadde sabit veya ayarlı kalıplardan geçirilerek kesitin küçülmesi ve buna bağlı olarak boyun uzaması işlemidir.

Çubuktan Çubuğa Soğuk Çekme

Soğuk çekme sorasında standartlarda belirtilen doğrusallığı sağlamak için yapılan işlemdir.

Doğrultma

Seri üretim yapılan tezgahlarda üretim verimini arttırmak için talebe göre malzemenin tek veya her iki tarafına yapılan uç açma işlemidir.

Pah Kırma

Soğuk çekme malzemelerini pas oluşumuna karşı korumak için uygulanan işlemdir. Ayrıca soğuk çekme malzemenin paketlemesinde kullanılan metal çember ile malzemenin tepkimeye girip pas oluşturmaması için arasına VCI jut kağıdı yerleştiriliyor.

Pasa Karşı Koruyucu Yağ

Pasa karşı ekstra korunum sağlamak için VCI jut kağıdı ile soğuk çekme malzemeleri paketleyip, barkodlu etiketleme sistemi ile kaydı alınarak stok depomuza sevk edilir. Ayrıca, ihracat konteynır yüklemelerinde, konteynır içerisinde nem oluşumunu önlemek için konteynır içerisine nem kurutucuları yerleştiriyoruz.

Paketleme